Liban

Byblos

Byblos, starożytne, śródziemnomorskie miasto Fenicji, blisko dzisiejszego Bejrutu. Obszerne archeologiczne badania, zaczęte w 1921 r., wskazują, że Byblos jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkiwanych miast na świecie. Miasto było ważnym ośrodkiem handlowym podczas 2 tysiąclecia p.n.e., kiedy to eksportowało cedry i inne drzewa do Egiptu. Aktualnie Byblos znajduje się w libańskiej wsi Jubayl.

Ciekawe miejsca:
- Starożytne Świątynie Fenicjan - zbudowana w 2700 roku p.n.e.
- Zamek Byblos - zbudowany przez krzyżowców w XII wieku. Znajduje się blisko portu.
- Kościół św. Jana - Praca nad kościołem zaczęła się podczas krucjat w 1150 roku. Był uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 12 wieku jak również podczas kilku konfliktów.
- Kopalniane Muzeum Byblos - ma zbiór skamieniałych ryb, rekinów oraz innej morskiej fauny i flory sprzed milionów lat.
- Festiwal muzyczny - Ten letni festiwal muzyki jest rocznym wydarzeniem, przyciągając wielu ciekawych turystów oraz miejscowej ludności.

 

BEJRUT

Miasto z wielką przeszłością, 5,000 lat temu było prosperującym miastem Fenicjan. Libańczycy w znacznym stopniu rozbudowywali miasto wraz z instutucjami użyteczności publicznej. Handel to jego drugie imię, dzięki czemu miasto rosło w siłę. Bejrut cieszy się wielką popularnością wśród arabskich turystów, przyjeżdżających tu na wakacje oraz w interesach. Pięć Uniwersytetów zapewnia dobre wykształcenie młodych obywateli. Sztuki teatralne, seanse filmowe oraz galerie dodaje miastu piękny ruchliwy urok. Port Bejrut jest dobrze zaopatrzony, który w dawnych czasach stanowił główne źródło utrzymania kupców.

 

BAALBEK

Baalbek - miasto w dolinie Bekaa. Położone jest na wysokości 1 170 m n.p.m. Zamieszkuje je około 72 000 ludzi. Znajdują się tu ruiny rzymskiej świątyni, z okresu, kiedy Baalbek znany był pod nazwą Heliopolis. Należał do największych miejsc kultu w imperium. Jest to atrakcja turystyczna oraz największy skarb Libanu, który przetrwał do dziś.

 

TRYPOLIS

W przybliżeniu miasto zamieszkuje 117 000 mieszkańców, jednakże rząd Libanu publikuje tylko obliczenia przybliżone od 1932, więc dokładna statystyczna nie jest możliwa. Znajduje się 80 km drogi od Bejrutu. Nazwa miasta znaczy skała. Jest starożytnym miastem Fenicjan. Dzisiaj to jest czwarte największe miasto w Libanie i jednym z głównych portów. Miasto ma wiele starożytnych miejsc. Plaża jest przeważnie oblegana przez miejscową ludność, lecz nie stoi to na przeszkodzie, aby zrezygnować z tamtejszego pobytu.