Jordania

Jordania

Oficjalna nazwa: Jordańskie Królestwo Haszymidzkie
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Stolica: Amman
Język: arabski
Waluta: 1 dinar jordański (JD) = 1000 fil

Po rozpadzie imperium osmańskiego tereny Jordanii przejęli jako obszar mandatowy Brytyjczycy. W 1946 Transjordania została proklamowana niepodległym królestwem.

Od 1949 zmieniła się nazwa państwa na Jordańskie Królestwo Haszymidzkie. W 1955 Jordania została przyjęta do ONZ. 1967 w wyniku agresji Izraela Jordania utraciła Zachodni Brzeg (Jordanu) i część Jerozolimy.

W 1999 nowy król Abdallah II mianował premiera, którym został wieloletni minister i zwolennik pokoju z Izraelem Abdul-Rauf Rawabdeh. Pierwszoplanowym celem nowego rządu jest przeprowadzenie reform gospodarczych.

W połowie 2000 Abdallah II przyjął dymisję premiera Rawabdeha, którego rząd, krytykowany przez większość parlamentu, oskarżany był o korupcję i nadużycia. Do tworzenia nowego rządu wyznaczony został Ali Abu Ragheb.

Informacje ogólne

Ludność: W Jordanii mieszka 5 759 732 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 62 mieszk./km².
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Jordanii wynosi 92 300 km².
Strefa czasowa: GMT +2.00
Kod telefoniczny
Kod telefoniczny +962


Elektryczność
Elektryczność: 230V / 50 Hz


Przepisy prawne
Zakazane jest posiadanie narkotyków i handel nimi. Za łamanie tych przepisów grozi kara nawet kilkunastu lat więzienia.


Ubezpieczenia
Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane. Wymagane jest ubezpieczenie OC. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego, obejmującego wszystkie formy aktywności, odpowiednio do celu pobytu w Jordanii.


Bezpieczeństwo
Jordania pozostaje krajem szczególnie narażonym na ataki terrorystyczne. W wyniku zamachów na trzy hotele w Ammanie w listopadzie 2005 r. zginęło 60 osób, a prawie 100 zostało rannych. Terroryści z grupy al. Zarkawiego zapowiedzieli dalsze ataki, głównie na hotele, miejsca atrakcyjne turystycznie, obiekty wojskowe i ambasady krajów zaangażowanych militarnie w Iraku. Jordańska policja i służby bezpieczeństwa pozostają w stanie podwyższonej gotowości bojowej. Wzmocnione zostały środki bezpieczeństwa na przejściach granicznych, w hotelach i głównych miejscowościach turystycznych. Turyści powinni więc na bieżąco informować się w razie zagrożenia, m.in. za pośrednictwem Ambasady RP w Ammanie. Jordania należy do krajów przyjaznych dla turystów. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Niemniej zaleca się, by nie odwiedzać obozów uchodźców palestyńskich, a w okolicach meczetów – szczególnie podczas zgromadzeń na piątkową modlitwę – nie zachowywać się w sposób wyzywający. Miejscem, w którym najczęściej po zmierzchu dochodzi do drobnych kradzieży i napadów (wyrywanie cudzoziemkom torebek), jest centrum Ammanu (Old City).

Cło, wizy, paszport
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt. W Polsce nie działa żadne przedstawicielstwo dyplomatyczno-konsularne Jordanii. Najbliższa placówka, która jest też akredytowana na Polskę, znajduje się w Berlinie. Obywatele polscy mogą otrzymać wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem izraelsko-jordańskiego przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy te wydawane są na jeden miesiąc, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Opłata za wizę wynosi 10 JOD (ok. 14 USD). Obowiązuje opłata wyjazdowa, której wysokość często się zmienia (obecnie 5 JOD). Z opłat tych zwolnieni są wyłącznie dyplomaci akredytowani w Jorda­nii. O wizy z prawem do wielokrotnego wjazdu można ubiegać się jedynie w jordańskich misjach dyplomatyczno-konsularnych za granicą. Nie wymaga się określonego terminu ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy. Turyści przyjeżdżający do Jordanii przez Syrię i powracający przez ten kraj powinni wcześniej uzyskać co najmniej dwukrotną wizę syryjską, ponieważ Ambasada Syrii w Ammanie wydaje wizy tylko tym obcokrajowcom, którzy mają jordańskie roczne wizy pobytowe. Posiadanie w paszporcie jakichkolwiek pieczątek lub wiz izraelskich, jordańskich lub egipskich stempli kontroli z przejść granicznych z Izraelem, a także przedmiotów pochodzenia izraelskiego (np. biletów autobusowych) uniemożliwi wjazd do Syrii. Zaleca się, aby osoba samotnie podróżująca z dzieckiem posiadała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim. Obowiązuje zakaz wwozu pontonów gumowych. Pozostałe restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.


Meldunek
Istnieje obowiązek meldunkowy. Obcokrajowiec, który nie zatrzymał się w hotelu, powinien w ciągu 2 tygodni od daty wjazdu zgłosić się na komendę policji. Każdy mieszka¬niec Jordanii, pod groźbą sankcji karnej, obowiązany jest poinformować policję w ciągu 48 godzin o mieszkającym u niego obcokrajowcu.


Komunikacja
Nie ma formalnych ograniczeń, należy jednak unikać przemieszczania się w strefach przygranicznych, zwłaszcza z Irakiem i Izraelem. Niewskazane jest podróżowanie w pojedynkę autostopem – dotyczy to szczególnie kobiet. Jedyne połączenie lotnicze jest między Ammanem i Akabą.


Informacje dla kierowców
W zasadzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótkoterminowych akceptowane jest również polskie. Samochód należy prowadzić z zachowaniem należytej ostrożności (zwłaszcza nocą) ze względu na częste wypadki, spowodowane głównie złym stanem technicznym pojazdów (np. brak sprawnych świateł pozycyjnych i stopu) i lokalnych dróg oraz nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców (niewłączanie kierunkowskazów, nagłe zajeżdżanie drogi). Zgodnie z miejscowym prawem kierowca jest zawsze uznawany za winnego w przypadku kolizji z pieszym, za co grozi kara więzienia. Kierowca jest obciążony kosztami leczenia poszkodowanego i płaci rekompensatę za spowodowane szkody.


Zdolności płatnicze
Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach.


Co zabrać ze sobą?
• Zapas potrzebnych lekarstw • Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem


Jak dojechać
Międzynarodowe lotnisko mieści się 35 kilometrów na południe od Ammanu. Można na nie dolecieć z wielu miast na całym świecie. Pociągiem dostać się można z Syrii, samochodem z Syrii, Izraela, Iraku i Arabii Saudyjskiej, a promem z Egiptu.


Dni świąteczne
Kalendarz świąt i wydarzeń kulturalnych w Jordanii (w przygotowaniu)


Kultura
Należy stosować się do miejscowych norm zachowania w miejscach publicznych oraz respektować zwyczaje muzułmańskie, w tym dotyczące stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest np. całowanie się w miejscu publicznym, pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w pobliżu me¬czetów. W miesiącu postu (ramadan) należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych. Wiecej o kulturze Jordanii


Zalecane szczepienia, higiena
Nie obowiązują żadne szczepienia. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Należy dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Z uwagi na bardzo wysokie temperatury, szczególnie latem (powyżej 40 st. C), zaleca się stosowanie kremów ochronnych oraz picie dużej ilości płynów, aby nie narażać się na odwodnienie organizmu i poważne problemy zdrowotne. Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JOD, a pobytu w szpitalu od 8 do 60 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i stosowane leki naliczane są oddzielnie. Osoby, które zamierzają przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, muszą na miejscu wykonać badania lekarskie. Wiecej o zdrowiu w Jordanii


Klimat, pogoda, średnie temperatury
Jordania położona jest w strefie klimatów zwrotnikowych kontynentalnych suchych. Wyjątek stanowi pólnocno-zachodnia część kraju, gdzie panuje klimat umiarkowany, kontynentalny. Wiecej o pogodzie w Jordanii


Kuchnia
Kuchnia jordańska jest typową przedstawicielką kuchni bliskowschodnich, gdzie krzyżują się wpływy kultury tureckiej i arabskiej. W Jordanii równie łatwo o typowy dla Turcji kebab i chlebek pita jak o bardziej arabską harisse (masę z czerwonej, ostrej papryki z oliwą z oliwek i czosnkiem) i falafel (pastę z ciecierzycy z przyprawami, uformowaną w małe kluski i smażoną na głębokim oleju). Wiecej o kuchni w Jordanii w zakładce "kultura"


Amman

Amman to stolica Jordanii.
Amman jako starożytna osada wymieniany był już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Była stolicą Ammonitów. Za czasów króla Dawida była oblegana przez jego generała Joaba syna Serui. Ostatecznie została zdobyta przez Dawida, który przy okazji przybrał tytuł “króla Ammonitów”. W III wieku p.n.e. podbita przez władcę Egiptu Ptolemeusza II Filadelfosa i przemianowana na Filadelfię, była znana pod tą nazwą w czasach rzymskich i bizantyjskich, osiedlili się tu wreszcie Nabatejczycy i Ghassanidzi, którzy nadali miastu nazwę Amman. W 635 r. miasto zostało zajęte przez Arabów, przeżyło swą świetność i w VIII wieku zaczął się jego upadek po przeniesieniu stolicy kalifatu z Damaszku do Bagdadu.

Od XVI wieku należało do Turcji, w XIX wieku było małą wsią, w 1921 Amman został stolicą Transjordanii, i wreszcie w 1946 roku stolicą Jordanii.


Madaba

Madaba (biblijna Medeba) – miasto w północno-zachodniej Jordanii, w oazie na płaskowyżu, na południowy zachód od Ammanu słynie z mozaikowej mapy Palestyny i Dolnego Egiptu pochodząca z VI wieku na posadzce greckokatolickiej bazyliki św. Jerzego. Pierwotny rozmiar mapy jest szacowany na 6 metrów szerokości i 15 lub 16 lub nawet 25 metrów długości.Zachowany fragment mapy obejmuje obszar od Libanu na północy do delty Nilu na południu. Wewnątrz kościoła znajdują się również ikony przedstawiające m.in. św. Jerzego zabijającego smoka.


Nebo

Góra Nebo (hebr. Har Nəvō; arab. Dżabal Nībū) – góra w zachodniej Jordanii, w niewielkiej odległości od Morza Martwego i Madaby.

Masyw ogranicza od północy Dolina Ayoun Musa, od południa Wadi Afrit (czyt. ładi afrit), które na zachodzie schodzą się w Dolinie Jordanu. Najwyższy punkt masywu ma wysokość 835 m n.p.m. Dwa najważniejsze wierzchołki to Siyagha (710 m) oraz Mukhayyat (790 m).

Według lokalnej tradycji, potwierdzonej m.in. świadectwami starożytnych pątników, z góry Nebo biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której nie było mu jednak dane wkroczyć razem z plemionami izraelskimi. Dzisiaj na szczycie znajduje się Sanktuarium Mojżesza z parkiem archeologicznym, którym opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Miejsce jest czczone przez wyznawców religii abrahamowych: żydowskiej, chrześcijaństwa oraz islamu. Przy klasztorze działa Franciscan Archaeological Institut, jednostka jerozolimskiego Studium Biblicum Franciscanum.


Petra

Petra (z gr. πέτρα “petra”, skała; arabski: al-Bitrā) to obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza “wielobarwna”.


Wadi Rum

Wadi Rum, Wadi Ramm to dolina leżąca wśród granitowych i zbudowanych z piaskowca skał. To największa wadi w Jordanii.

Wadi Rum była zamieszkiwana w okresie prehistorycznym przez wiele różnych kultur, w tym nabatejską, pozostawiły one po sobie ślad w postaci malunków naskalnych, petroglifów i świątyń. Obecnie żyją w Wadi Rum grupy Beduinów.


Placówki dyplomatyczne


Ambasada Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego
Heerstrasse 201, D-13595 Berlin
tel. (0-0 49 30) 36 99 60-0
fax (0-0 49 30) 36 99 60-11
e-mail: jordan@jordanembassy.de
Internet: www.jordanembassy.de

Ambasada RP
No 3 Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St.
P.O.Box 942050, Amman 11194
tel. (009626) 551 25 93, 551 25 94, 551 25 96
fax. 551 25 95
e-mail: polemb@nol.com.jo